Версія для друку

Нині як ніколи  українці намагаються виїхати за кордон в пошуку кращої долі. Здебільшого люди їдуть в нікуди, тобто без попередньо зарезервованого місця роботи та житла. І опинившись на вокзалі чужого міста, починають напитувати роботу та місце пристанища. Добре, якщо мовою іноземною володіють, тоді не так в очі шахраям кидаються. А якщо на ломаній – відразу ж привертає увагу тих, хто чатує за ось такими небораками, які згодом стають «живим товаром» та продаються ділками у рабство. 

Аби не потрапити в тенета мисливців за «живим товаром», провідні правозахисні організації розробили цілий ряд рекомендацій, що стануть в нагоді кожному, хто бодай на якийсь термін хоче виїхати за кордон.

Варто запам’ятати, що   паспорт свій  показувати або ще гірше доручати чужій людини категорично забороняється. Документи, що засвідчують   особу, завжди повинні знаходитись  в надійному місці і тільки у вас.

Ніколи не надійтеся на пані вдачу, тому якщо збираєтесь працювати чи навчатись за кордоном,  необхідно підписати контракт. Контракт повинен бути написаний зрозумілою Вам мовою, а також містити інформацію про умови (оплата, вихідні дні, робота у святкові дні, медичне страхування), місце та час Вашої майбутньої праці чи навчання. Уникайте використання в контракті фраз типу: „та інші види робіт”, „всі роботи на вимогу роботодавця”.  Договір повинен складатися у двох примірниках: один віддається клієнту, а другий залишається у посередника або роботодавця.

Перед тим, як покинути рідну домівку, залиште вдома детальну інформацію про своє майбутнє перебування за кордоном з адресою та контактними телефонами, а також копію свого паспорта та контракту.  Під час підготовчого процесу  вибуття за кордон, потрібно обов’язково дізнатися номери телефонів українських посольств та консульських представництв за кордоном, щоб в разі необхідності зателефонувати та викласти проблему. Потрудіться віднайти адреси  неурядових  організацій та служб, котрі надають допомогу особам, які опинились у скрутному становищі.  

Якщо ви віднайшли роботодавця за кордоном та вас влаштовує заробітна плата і пакет соціальних гарантій, потрібно якомога більше назбирати інформації про цього роботодавця та поцікавитись, чи є у фірми позитивний досвід працевлаштування українських громадян за кордоном.  Якщо ж влаштовуєтеся через посередника , вимагайте показати ліцензію та копію дозволу на працевлаштування громадян України, виданого роботодавцю уповноваженим органом країни працевлаштування, або копію ліцензії на впровадження посередницької діяльності у працевлаштуванні громадян України, виданого уповноваженим органом країни працевлаштування посереднику. Зазначені документи повинні бути засвідчені згідно з законодавством країни їх видачі та легалізовані у консульській установі України. Якщо ви в чомусь засумнівалися, то можете сміливо  перевірити достовірність ліцензії, звернувшись до регіональної Державної служби зайнятості або Управління політики зайнятості та трудової міграції Міністерства праці та соціальної політики.

Ще одною важливою деталлю підчас закордонного працевлаштування є наявність візи. Погоджуйтесь на сприянні у працевлаштуванні лише на умові оформлення спеціальної робочої візи. Пам’ятайте, службова, туристична та гостьова візи не дають права на легальну роботу за кордоном. Зателефонуйте до посольства тієї країни, в яку плануєте їхати працювати, та уточніть, чи відкривається на даний момент робочі візи для громадян України за даною спеціальністю; а також які документи треба надати для відкриття робочої візи, і скільки вона коштуватиме.

Якщо усі ці кроки вами будуть виконані, загроза потрапити в трудове рабство зводиться до мінімуму. Більш детальну інформацію можете відшукати на сайті ocsnau.okht.net

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.