Версія для друку

Громадська організація  борців за справедливість  своє поле діяльності  розширює з кожним днем. Окрім складання звернень, заяв, скарг, позовних заяв  від власного імені  в користь мало захищених громадян та від імені тих, хто потребує правового захисту,  громадські  правники ще й представляють їх інтереси в судах.

Кожна судова справа є неординарною, бо за результатом її розгляду стоїть людина, її подальша доля та добре ім’я. І надто стає дивним, коли важливі свідки, що можуть пролити світло на ті чи інші обставини, які для однієї із сторін процесу можуть стати вирішальними та суттєво вплинути на судове рішення, просто не з’являються до суду. Їм щоразу  надсилаються судові повістки із датою та годиною судового засідання, а вони – просто ігнорують  ними.  

В провадженні Володимир-Волинського міського суду знаходиться цивільна справа, назву якої з делікатних причин ми не озвучуватимемо. Під час розгляду  цієї справи  вдалося вияснити досить таки важливу обставину, яка може вплинути на позитивне рішення суду в користь позивача. Проте  без показів одного із свідків,  в якого певний період проживав позивач, і де відбулося ряд подій, що в подальшому  докорінно змінили життя позивача, судове засідання щоразу відкладається. Причина – свідок чомусь не вважає за потрібне прибути в зал судового засідання та підтвердити те, що є достовірним. Тричі викликався цей свідок, однак жодного разу ні повідомлення про причину неявки, ні самого свідка учасники судового процесу так і не дочекалися. 

У такому випадку законодавство передбачило ряд процесуальних норм, про які важливо знати кожному. Знадобиться ця інформація чи ні – це вже інше питання. Отже, читайте та нотуйте.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 ЦПК України, свідок зобов’язаний з’явитися до суду у визначений час і дати правдиві показання про відомі йому обставини.  Згідно ч. 1 ст. 94 ЦПК України, належно викликаний свідок, який без поважних причин не звився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, може бути підданий приводу через органи внутрішніх справ з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

Відповідно до ст. 170 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання свідка суд заслуховує думку осіб, які беруть участь у справі, про можливість розгляду справи за відсутності свідка, який не з’явився, та постановляє ухвалу про продовження судового розгляду або про відкладення розгляду справи на певний строк. Одночасно суд вирішує питання про відповідальність свідка, який не з’явився. Однак коли показання свідка є надто важливими для підтвердження доводів однієї із сторін судового процесу (у нашому випадку, позивача), застосовується до такого свідка примусовий привід.  Щоб застосувати цей примусовий захід,  судді варто винести рішення  та направити ухвалу до керівництва правоохоронної структури.

Поряд з ти, суд наділений правом про притягнення такого нечемного свідка до відповідальності, бо   в суддів є достатньо ефективний механізм впливу на таких учасників процесу , а саме: притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за прояв неповаги до суду.

Можливість застосування такого виду відповідальності передбачена ч. 5 ст. 129 Конституції України. 

Також відповідно до ст. 50 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» прояв неповаги до суду чи судді з боку осіб, які є учасниками процесу або присутні в судовому засіданні, тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду передбачена ст. 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де визначено, що неповага до суду, що виразилась у злісному ухиленні від явки в суд свідка, потерпілого, позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого, чи в порушенні поряд­ку під час судового засідання, а так само вчинення будь-ким дій, які свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил, а також злісне ухилення експерта, перекладача від явки в суд тягнуть за собою накладення штрафу від 20 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 1700 грн.).

Про це також не варто забувати усім сторонам процесу.  Бо це вже боляче може вдарити по сімейному бюджету. І тільки за те, що комусь просто не захотілося прибути до суду та дати покази.  

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.