Версія для друку

Ми неодноразово наголошуємо на тому, що до нас звертаються люди із різноманітними питаннями та проблемами, вирішення яких ми беремо на себе. Черговим таким зверненням є спадкування майна дітьми після смерті батька.

Суть звернення полягало в наступному. Проживала родина із чотирьох чоловік: батька, матері та двійко дітей. Не склалося сімейне життя і матір змушена була розлучитися з батьком своїх дітей. Через рік помирає її колишній чоловік і батьки покійного, які й на даний час живі, у встановлений законом термін вступили в спадщину. Проте  між ними та колишньою невісткою й надалі тривають нормальні відносини, тому дід з бабою вирішили відмовитися від спадщини в користь онуків. І ось перед матір’ю дітей  постала дилема: куди звернутися, щоб її діти належним чином вступили в спадщину? І чи можуть дід та баба відмовитися від спадщини в користь дітей свого покійного сина? Крім того, ставилося питання в тому, чи мають право діти на спадкове майно батька, коли після його смерті пройшло більше року.

За коментарем звернулися до приватного нотаріуса Анатолія Велимчаниці. Спершу декілька загальних понять, які стосуються набуття спадкового права. Спадщина є за законом та заповітом. І коли на момент смерті людини заповіт не був складений, прийняття спадщини відбувається за законом. До першої черги спадкоємців належать батьки покійного, дружина та діти. А так як у нашому випадку дружина була розлучена зі своїм чоловіком, право на спадкове майно покійного вона втратила. Проте ніхто не лишає права на спадщину її малолітніх дітей.

  • Якщо у померлої людини на момент смерті були малолітні діти, і якщо до шести місяців за згодою органу опіки та піклування мама цих дітей, як законний їх представник,  не відмовилася від спадкового майна їхнього тата, то діти вважаються такими, що вступили автоматично у спадщину, – зазначає в розмові Анатолій Іванович. – І немає різниці в тому, чи проживали вони зі своїм покійним батьком чи ні. При цьому термін, який пройшов з дати смерті їхнього батька, немає жодного значення.

Отже, одне нам вдалося таки з’ясувати. У нашому випадку впродовж шести місяців  відмови від прийняття спадщини не було, значить малолітні діти нарівні зі своїми бабцею та дідусем вступили в спадщину. Єдине, що залишилося їх матері, – у присутності дітей оформити право власності на спадкове майно померлого батька. Хоча термін оформлення законом не прописаний, тобто право власності на батькове майно вони можуть оформити будь коли.

  • Що стосується терміну прийняття спадщини, тут варто також навести декілька важливих моментів, – наголошує Анатолій Іванович. – Якщо в шестимісячний термін батьки померлого звернулися до нотаріуса та подали  заяви  про прийняття спадщини свого покійного сина, то будь-які правочини, що стосуються відмови від своєї частки можна виконати винятково протягом 6 місяців. Якщо з моменту смерті спадкодавця пройшов рік часу і вони надумали відмовитися від своєї долі у спадковому майні в користь онуків, закон їм це забороняє вчиняти. Власне законодавець відвів півроку для того, щоб спадкоємці змогли вирішити усі проблеми зі спадком. Або відмовитися, або прийняти.

Коментуючи дану ситуацію, пан Велимчаниця порадив наступні кроки, які можуть виконати спадкоємці під час поділу спадкового майна. Якщо свідоцтво на право на спадщину того чи іншого майна не видавалося, тоді є можливість поділити майно так, як спадкоємці того бажають. Але з однією умовою.

  • Якщо спадкове майно становить два будинки, автомобіль, велосипед, цінні папери тощо, то  можна між усіма спадкоємцями укласти договір про поділ спадкового майна , який посвідчується нотаріусом, – продовжує коментувати ситуацію Анатолій Іванович. – Варто наголосити, що даний договір укладається перед тим, як оформляється свідоцтво про право на спадщину. У цьому договорі спершу зазначається опис усього майна, яке належало померлій людині, та вказується, у нашому випадку, четверо спадкоємців та їх частка – 1/4. Але  це не панацея, бо спадкоємці можуть відійти від рівності часток, тобто дідусь та бабуся мають право зменшити свої частки в користь своїх онуків. Однак повністю відмовитися від майна свого покійного сина вони не мають жодного права, так як вступили належним чином у спадщину.

Ось так може виглядати вирішення даної проблеми. І жодної позовної заяви до суду не варто подавати, як того радили нашій заявниці адвокати. Варто зібратися усім спадкоємцям, звернутися до нотаріуса та перед тим, як оформляти право власності, потрібно лише укласти договір про зміну часток. І проблема уся вирішена.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.