Версія для друку

Недарма в народі побутує досить-таки мудре прислів’я: «Хочеш мати ворога – позич комусь гроші». Не в кращій ситуації іноді опиняється й той, хто бере в борг гроші. Бо не завжди знає, як вірно себе повести у випадку, коли доводиться їх повертати. Тому ми намагатимемося розповісти про те, які можуть наступити наслідки та створитися негативні ситуації, в яких навіть биті бізнесмени стають безпорадними та безсилими. Особливо тоді, коли гроші беруться в позику не в банківській установі, а у родича чи просто знайомого.  

Яким би не був вірний товариш, яким би не був близьким родич, однак довіряти нині, особливо у випадках із грошима, не варто нікому. Тому ми радимо захистити себе шляхом укладання договору позики. Саме цей документ убезпечить від настання в майбутньому негативних наслідків. Здебільшого, потерпає той, хто позичає гроші. Проте іноді не в кращій ситуації опиняється й сам позичальник. І саме тоді, коли по його нехитрих підрахунках він вилазить з боргової ями, виявляється, що він ще винен шалену суму. Особливо у тих випадках, коли позичка оформляється в іноземній валюті.

Як же оформити повернення позики?

Добре, коли у позичальника стабільне фінансове становище і він в обумовлений термін віддає визначену договором суму боргу. Або у його власності є майно, яке пішло як застава та гарантія повернення боргу. Тоді рідко коли справа доходить до суду. Однак саме під час операцій повернення коштів або їх частини, потрібно позичальнику бути обережним. Бо саме тут є багато підводних каменів, на яких потім може спотикнуться сам же позичальник. Є випадки, коли людина повертала борги у визначений термін, але згодом завдяки нечесній грі кредитора, залишилася без майна. Тому варто запам’ятати декілька правил.

Правило перше: ніколи не віддавайте обумовлену суму без одержання розписки від позикодавця. Бажано при собі під час розрахунків мати двоє свідків, які повинні також ставити свої підписи в розписці. Як ви її оформите, питання інше. Однак про основні реквізити потрібно пам’ятати: прізвище позикодавця та позичальника; дата повернення боргу; підписи, у тому числі свідків із зазначенням адреси проживання і якщо є можливість, паспортних даних. Суму в розписці варто ставити прописом та у визначеній валюті. Окрім цього, щоразу вимагайте у позикодавця свого роду акт звірки, в якому вписуватиметься сума залишку боргу. З процентами, пенями та іншими фінансово обумовленими гарантіями.

Правило друге: віддавайте гроші в обумовлений термін. Буває так, що позикодавець умисне вигадує причини для того, щоб вчасно позичальник не зміг повернути кошти. То придумує різні невідкладні справи, то повідомляє, що його немає на місці. Не вірте цьому, а якщо й так стається, то намагайтеся телефонну розмову записувати на диктофон. Коли ж ви прибули за місцем роботи чи проживання позикодавця у його відсутність, заручіться підтримкою свідків. Тобто, для себе складіть довільної форми документ, в якому чітко вкажіть дату, годину та у присутності кого ви прибули повернути суму боргу.

Правило третє: усі питання про перенесення дати повернення боргу, зміни суми частки боргу, конвертація валюти не вирішуйте самостійно, а тільки за столом переговорів у присутності свідків. Обов’язково це потрібно зафіксувати у документі з відповідними вимогами складання. Тобто, у ньому має бути прописано усі дрібні деталі змін з вказанням прізвищ учасників таких переговорів. Якщо позичальник не впевнений у чесності та порядності кредитора, бажано на таку зустріч запросити адвоката чи нотаріуса. Саме ці особи повинні виступати гарантами узаконення подібних угод.

Правило четверте: зберігайте усі документи, які стосуються договору позики. Тобто, від примірника договору, розписки чи банківських чеків або платіжних доручень. Телефонні розмови, записані на диктофон, формуйте на відповідних дисках та зберігайте до останнього відданого цента. Це усе потім може згодитися в суді, коли усвідомите, що кредитор розпочав нечесну гру або вирішив таким чином просто «кинути» позичальника.

І на кінець. Якщо хтось із наших читачів опинився у незручному становищі, неважливо чи у ролі кредитора або позичальника, телефонуйте або приходьте до нас. Ми у міру своїх можливостей надамо консультації та при необхідності правовий захист.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.