Версія для друку

19 квітня 2016 року до громадської організації З’єднання борців «За справедливість» звернулася жителька села Заріччя Володимир-Волинського району Галина Б. з приводу того, що її сину Михайлу Б. рішенням управління соціального захисту населення Володимир-Волинської РДА незаконно припинено грошову виплату по догляду за його пристарілою бабусею, та просила надати безкоштовного правового захисту.

Догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, передбачає отримання відповідної компенсації, що призначається і виплачується у грошовій формі непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за особою, яка досягла 80-річного віку. Особі, яка здійснює такий догляд, рахується стаж, бо за рахунок бюджетних коштів сплачуються податки.

У результаті розгляду даного звернення громадською організацією було встановлено, що державними соціальними працівниками під час неодноразових обстежень місця проживання Михайла, як одержувача компенсаційної виплати по догляду за пристарілою, яка досягла 80 річного віку, було зафіксовано його відсутність. А тому, для управління соціального захисту така відсутність останнього не дала можливості встановити факт догляду за престарілою. В наслідок цього, 15 квітня 2016 року комісією соціального захисту населення при Володимир-Волинській РДА відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 832 та на підставі трьох актів обстеження умов проживання, з 12 квітня 2016 року було припинено компенсаційну виплату по догляду за бабусею. Розмір такої щомісячної виплати становив 4,80 грн. Разом з тим, встановлено, що при вирішенні питання щодо припинення Михайлу компенсаційної виплати, голова цієї комісії була відсутня. Хоча рішенням комісії стверджується її присутність.

Громадська організація, проаналізувавши законодавчі акти, що регулюють порядок призначення та припинення таких виплат, вбачала те, що комісія упереджено та неправомірно прийняла рішення, оскільки Постановою № 832 не передбачено процедури припинення компенсаційної виплати; постійна відсутність Михайла на момент обстеження не є підставою для припинення компенсаційної виплати, а вказані в акті обстеження обставини підтверджують лише догляд за бабусею. Також присутність голови комісії на засіданні комісії є обов’язковою, бо саме рішення підписане нею. 

Тому задля відновлення порушених прав та інтересів Михайла та його бабусі, громадською організацією були направлені належні листа з метою досудового відновлення виплати Михайлу. Майже півроку велася переписка з органами влади про явні порушення, проте ні Володимир-Волинська РДА, ні управління соціального захисту населення району вперто не визнавали своєї помилки. Також жодних порушень не вбачав і Департамент соціального захисту населення Волинської ОДА та Міністерство соціальної політики України.

Тоді у серпні 2016 року громадською організацією було прийняте рішення безкоштовно підготувати для Михайла позовну заяву до суду з метою визнання такого припинення виплат неправомірним та зобов’язання Володимир-Волинську РДА та управління соціального захисту населення району виплатити Михайлу щомісячну компенсаційну виплату по догляду за бабусею з 12 квітня 2016 року. Також вирішено питання про надання з боку громадської організації безкоштовного правозахисника для представництва прав та інтересів Михайла у суді.

Для розгляду цієї справи було призначено суддю Володимир-Волинського міського суду Лященка Олександра Валентиновича.

Володимир-Волинську районну державну адміністрацію у суді представляла – юрист Захарчук Мар’яна Борисівна, а управління соціального захисту населення району – головний державний інспектор Войчик Галина Василівна.

Під час першого судового засідання, Захарчук та Войчик позов не визнали та просили суд відмовити у задоволені вимог Михайла.

В подальшому, у ході судового засідання, за клопотанням представника Михайла були допитані свідки – голова та члени комісії, зокрема начальник управління соціального захисту населення Голюк Наталія Орестівна (голова Комісії), начальник відділу у справах дітей Смоляр Олександр, директор центру соціальних служб Альона Пальонка, котрі в один голос намагалися довести законність припинення. Однак жоден із свідків не міг чітко дати відповідь, що стосується норм законодавства, на які опиралася комісія при винесенні рішення, яким припинили виплату Михайлу. Крім того, не надали належних показів про факти не отримання престарілою з боку Михайла соціальних послуг, необхідних для її життєдіяльності. Також не змогли назвати хоча б одну із наявних підстав, яка дає право Комісії на припинення виплати по догляду. При цьому, Смоляр О. та Пальонка А. підтвердили відсутність голови комісії Голюк Н.

А голова комісії Наталія Голюк жодним чином не могла пояснити суду свій підпис на протоколі засідання комісії, яка проходила за її відсутності. Та на запитання представника позивача, чи потребує бабуся догляду, взагалі заявила, що коли вона ще могла прийти у повному здоров’ї на засіданні комісії, просто незрозуміло, навіщо їй потрібен той догляд. Повна хата дітей та онуків, то нехай собі доглядають. Не побувавши на засіданні, ось так безцеремонно охарактеризувала ситуацію та стан бабусі, якій далеко вже за 80.

На завершення судового засідання мало не перли вискакували з вуст ще однієї чиновниці управління соціального захисту населення Галини Войчик. Вона настільки доводила правоту рішення комісії, що заявила наступне: як це так, вона щодень ходить на роботу, щоб заробити стаж, а тут без жодних зусиль хлопцю «капає» стаж тільки за те, що він оформив догляд за престарілою бабцею?! Несправедливо якось! Тільки вона одного не врахувала, що її заробітна плата у тисячу разів більша тої мізерії, яку Михайлу платить держава за догляд.

20 грудня 2016 року Володимир-Волинський міський суд поставив крапку у цій справі, визнавши протиправними діями управління соціального захисту населення та зобов’язав виплатити Михайлу щомісячну компенсаційну виплату по догляду за престарілою особою з 12 квітня 2016 року. Також повернув Михайлу сплачений судовий збір. (див. рішення суду нижче)

Після прийняття рішення суду, громадською організацією підготовлено звернення до Володимир-Волинської РДА з проханням вжиття належних заходів щодо недопущення у майбутньому подібних протиправних рішень Комісії, усунення порушень та покарання винних.

(з етичних міркувань іменна лише  заявниці та її сина змінені)

P.S: У громадської організації Борців за справедливість ви можете не лише отримати БЕЗКОШТОВНУ консультацію, а й БЕЗКОШТОВНУ практичну допомогу у складанні позовних заяв, одержати судовий супровід або досудове вирішенні ваших проблем. Для цього потрібно: написати листа на абонентську скриньку № 99 у м. Володимирі-Волинському, індекс 44702 або відправити звернення електронною поштою: pravnukzbzs@gmail.com. Крім того, ви можете зателефонувати за номером 0633500763 та 0334235880, викласти суть проблеми, а все інше ми беремо на себе з однією умовою – узгодження усіх подальших кроків таким чином, щоб було зручно вам. Також Ви можете прибути до приймальні громадської організації: вул. Лаврентія Горки, 10, м. Володимир-Волинський (район школи № 1).

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.