Версія для друку

Життя іноді гонить нас до банку за кредитом. Неважливо, для чого ми його беремо. Важливо інше – його потрібно віддавати. Та вже у тій сумі, яку визначає банк (тіло кредиту, відсотки, пені, штрафи). Тому й виходить, що беремо одну суму, а повертати потрібно у декілька разів більшу.

Нинішній час не є легким. Втрата роботи, здоров’я, пільг, фінансова скрута, не дай Боже, смерть – ось ці основні чинники, які затягують людей у боргову яму, бо вони просто не мають чим віддавати кредити. І якщо перші декілька місяців до позичальника не телефонують із банку, то не потрібно надіятися, що банк або забув про кредит, або списав. Краще самому спрацювати на упередження та першим звернутися до банку для вирішення боргових проблем.

Чи може банк допомогти позичальнику?

Якщо боржника є беззаперечні докази того, що настали скрутні часи, які підтверджуються достовірними документами – довідкою про розмір заробітної плати, довідкою з центру зайнятості або довідкою з лікувальної установи про довготривале лікування тощо, що свідчитиме про те, що людина не в змозі сплачувати за кредитним договором, банк може розглянути можливість надати боржнику погашати кредит на нових умовах. Наприклад, як зазначає керуючий ТВБВ №10002/097 філії ВОУ АТ «Ощадбанк» Козак Олег, варіанти запропонованих рішень залежать від виду забезпечення позичальника та конкретних обставин, які спричинили погіршення фінансового стану. Одним із таких є самостійний пошук боржником покупця на заставне майно Банку і реалізація його новому власнику з погодження Банку. Однак найпоширенішим методом є реструктуризація кредитних зобов’язань.

Які основні види реструктуризації?

Існують два види реструктуризації.

1) Зміна умов діючого кредиту у бік більш лояльних: зменшення суми щомісячного платежу за рахунок збільшення терміну кредиту або за рахунок зменшення ставки; відстрочка по виплаті основного боргу кредиту (пролонгація). Банк надає клієнту право на певний час сплачувати лише відсотки за кредитом, або відсотки і певну частку основного боргу, наприклад, 50%; зміна валюти кредиту.

2) Рефінансування. Особливий вид кредиту, який передбачає укладення нового кредитного договору з більш вигідними умовами для погашення старого (одного або декількох). Як правило, новий кредит для рефінансування беруть в іншому банку.

Для того, щоб банк провів реструктуризацію кредиту, потрібно звернутися до банку та разом із заявою надати довідку про доходи, згідно якої слідує, що дохід не дозволяє погашати свої боргові зобов’язання, чи лікарняний лист або інші підтверджуючі факт хвороби документи з лікувального закладу, якщо причиною погіршення фінансового стану вказується хвороба. Термін розгляду пакету документів, як зазначає Олег Козак, залежить від повноти пакету документів, наданих позичальником, та виду обраного варіанту реструктуризації, оскільки умови реструктуризації кредиту визначаються банком для кожного позичальника індивідуально на підставі об’єктивних та беззаперечних доказів неможливості виконувати умови раніше укладеного кредитного договору, що підтверджені достовірними документами.

Важливо !!!

Іноді боржники, яким банк реструктуризовує кредит, на радощах забувають уважно вивчати надані документи, чим вкотре наражають себе на майбутню фінансову кабалу. Тому вкрай важливо уважно ознайомитися з умовами додаткової угоди до кредитного договору або нового кредитного договору, зрозуміти чи задовольняє новий графік погашення інтересам позичальника, порівняти ефективну ставку по кредиту до реструктуризації і після неї.

Якщо ж банк відмовляє у реструктуризації боргу, перерахунку чи відстрочці, варто подумати про інші банки чи кредитні установи, які можуть викупити кредит або не погашений залишок. Таким чином, сума платежу може зменшитися, що створить більш зручні умови для погашення заборгованості та надасть можливість ретельно ознайомившись з умовами викупу кредиту, обрати для себе найбільш економічно вигідний варіант. Перекредитуватися в іншому банку іноді є вигідним за тої умови,що кредит там можуть надати під відсоток нижче, ніж попередній.

Проте, як наголошує Олег Михайлович, кожний боржник має право повторно звернутися до банку та запропонувати чи погодити інші варіанти реструктуризації/погашення заборгованості, чітко аргументувавши відповідними документами факт відсутності реальної можливості погашати заборгованість відповідно до умов раніше укладеного договору.


Не завжди люди уміють правильно звернутися до банку, чітко сформулювати свою думку та навіть скласти найпростішу заяву. Не говорячи вже про вивчення пропозицій банку щодо реструктуризації суми боргу. На допомогу у цьому прийде громадська організація З’єднання борців «За справедливість», де кожний, хто бажає звернутися до банку з будь-яких питань, одержить безкоштовну правову допомогу. Тому задля одержання безкоштовного правового захисту, консультацій або поради щодо вирішення проблеми у правовому полі, запрошуємо прибути до громадської приймальні, що знаходиться у місті Володимир-Волинському по вулиці Лаврентія Горки,10 (район першої школи). Зателефонувати за номерами (03342) 3-58-80 або +38(063)3500763. Окрім цього, можна написати листа на а/с 99, м.Володимир-Волинський, 44702 чи електронну адресу pravnukzbzs@gmail.com із описом проблеми з вказанням контактних даних.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.