Версія для друку

30 листопада 2016 року до громадської організації З’єднання борців «За справедливість» звернулася пенсіонерка із міста Володимира-Волинського Ярослава К., якій вісімдесят шість років, з проханням надати їй безкоштовний правовий захист, бо пенсійний фонд порушує її право на гідну доплату до пенсії. 

В ході розгляду звернення Борцями встановлено, що у 1949 році Ярославу заарештували та засудили з позбавленням волі та відбуттям покарання у таборах Комі АРСР. Після дев’яти з половиною років перебування у засланні, вона була звільнена, та згодом визнана особою, яка з політичних мотивів необґрунтовано засуджена. А на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій» Ярославу було реабілітовано. Зважаючи на ці обставини, та вимоги пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Ярослава має право на підвищення доплати до пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, тобто 623 гривні. Але пенсійний фонд, всупереч Закону України «Про пенсійне забезпечення», Ярославі виплачує надбавку до пенсії у розмірі 54, 40 грн. на підставі постанови КМУ «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення». Така виплата надбавки до пенсії у меншому розмірі ніж того вимагає Закон є явним порушенням прав та інтересів Ярослави, бо відповідно до статті 22 Конституції України, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини. Тому громадською організацією було задоволено прохання Ярослави про безкоштовний правовий захист задля відновлення її права на надбавку до пенсії у більшому розмірі.

З метою відновлення порушеного права реабілітованої пенсіонерки, громадською організацією було направлено належний лист до Володимир-Волинського об’єднаного управління Пенсійного фонду із вимогою невідкладного збільшення надбавки до пенсії Ярослави. Проте пенсійна установа надала письмову відмову, пославшись на вищезазначену постанову Кабінету Міністрів.

Оскільки досудово відновити права та інтереси Ярослави не вдалося, тому у січні 2017 року громадською організацією безкоштовно підготовлено та подано у Володимир-Волинський міський суд адміністративний позов про визнання дії пенсійного фонду протиправними та зобов’язання його проводити нарахування та виплату доплату до пенсії у розмірі, які гарантує законодавство. Окрім цього, подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, бо розмір пенсії Ярослави практично дорівнював сумі судового збору.

Для розгляду цієї справи призначено суддю Лященка Олександра Валентиновича, який 8 лютого 2017 року, незважаючи на заперечення пенсійного фонду проти задоволення позову, визнав протиправними його дії та зобов’язав його проводити Ярославі нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 19.07.2016 року з урахуванням виплачених сум. (рішення суду нижче)

Отже, завдяки БЕЗКОШТОВНОМУ правовому захисту громадської організації, реабілітованій пенсіонерці  Ярославі нараховуватиметься та виплачуватиметься пенсія на 623 гривні більше тої, яку вона одержувала. Тому якщо у когось у родині чи по сусідству проживають особи зі статусом реабілітованих, прохання звертатися за безкоштовним правовим захистом до громадської приймальні, яка функціонує на вулиці Лаврентія Горки, 10, що у Володимирі-Волинському. Окрім цього, кожний може отримати з цього приводу консультацію, якщо зателефонує за номерами (03342) 3-58-80 або (063)3500763. Нам ще можна написати листи або звернення на поштову адресу: а/с 99, м. Володимир-Волинський, 44702 або на електронну адресу pravnukzbzs@gmail.com.

Громадська організація рада кожному, хто довіряє їй вирішення своїх проблем.

Державний герб України

         154/320/17

2-а/154/41/17

Копія.

  

ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

    ПОСТАНОВА

    іменем України

08 лютого 2017 року                                                                                                                         м. Володимир-Волинський

  

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого: судді Лященка О.В.

при секретарі Баранюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Володимир-Волинський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок та виплату надбавки до пенсії як реабілітованій особі, –

встановив:

19 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Володимир-Волинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій суб’єкта владних повноважень та зобов’язання виплатити підвищення до пенсії відповідно до пункту “г” статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, а саме 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з моменту виникнення такого права та до моменту його припинення.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що отримує пенсію за віком з врахуванням підвищення до пенсії як реабілітованій особі, розмір якої не відповідає розміру, встановленому пунктом “г” статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

В судове засідання позивач не з’явилась, просить розгляд справи провести в її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, подала письмове заперечення на позов, в якому вказує, що виплата позивачу підвищення до пенсії в розмірі 43,52 грн. здійснюється відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”, оскільки мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. 1ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Враховуючи зазначені обставини, суд вирішив розглядати справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності та взаємозв’язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є реабілітованою на підставіст. 1 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій України», перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком з врахуванням підвищення до пенсії реабілітованих у розмірі 54,40 грн. на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Відповідно до пункту “г”статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення”громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії підвищуються на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, – на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно з пунктом 6Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення”. Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

У той же час, підпунктом 2 пункту 4постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”встановлено, що з 01.09.2008 громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, підвищення проводиться в розмірі 54,4 грн., а членам їх сімей, яких було примусово переселено, – 43,52 грн.

Відповідно до вимог ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

У відповідності до вимогст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права,Конституціямає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Українита повинні відповідати їй.

Так, статтею 28 Закону України«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визначено розмір мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до вимог ч.1ст.2 Закону України«Про прожитковий мінімум»від 15.07.1999р., прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної пенсії за віком.

За чинним законодавством України, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правиламист.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак, згідно зст. 28 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Згідно із вимогами ч.1ст.9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), тому поняття мінімальної пенсії за віком, наведене уст.28 Закону України«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»слід застосовувати для визначення розміру підвищення до пенсії відповідно доЗакону України«Про пенсійне забезпечення».

Аналізуючи співвідношення пункту 2 пункту 4постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654та пункту “г”статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, суд виходить з пріоритетності застосування до спірних правовідносин положеньЗакону України ” Про пенсійне забезпечення “як нормативно-правового акту вищої юридичної сили.

Відтак, суд вважає, що підвищення до пенсії, яке виплачується позивачу в обсягах, визначенихПостановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654, звужує розмір сум, що підлягають виплаті реабілітованим громадянам та суперечитьЗакону України«Про пенсійне забезпечення», який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати позивачу надбавки до пенсії як репресованій особі із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленоїст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 19.07.2016 р. з врахуванням виплачених сум.

Також, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог стосовно зобов’язання відповідача проводити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованій особі, так як за відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не можна обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

Відтак, з врахуванням положеньст. 99 КАС Українисуд вважає обґрунтованими позовні вимоги стосовно зобов’язання відповідача проводити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії як реабілітованій особі відповідно до п.«г» ч.1ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення»із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленоїст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 19.07.2016 р. з врахуванням виплачених сум і до настання обставин з якимиЗаконпов’язує зміну чи припинення таких виплат.

Разом з тим, суд вважає за необхідне застосувати норми ст.ст.99,100 КАС Українидо вимог, які заявлені позивачем за межами строку звернення до суду, виходячи з наступного.

Відповідно до вимогст.99 КАС Україниадміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із вимогамист.100 КАС Україниадміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Беручи до уваги, що адміністративний позов в частині позовних вимог щодо виплати підвищення до пенсії поданий після закінчення шестимісячного строку звернення до суду, який в даному випадку слід обчислювати з дня подачі позову до суду, тобто з 19.01.2017 р., з позовної заяви та доданих до неї матеріалів судом не встановлено підстав для визнання причин пропуску такого строку поважними, тому позов в частині виплати підвищення до пенсії за період, що виходить за межі позовної давності, слід залишити без розгляду.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до вимог ч. 2ст. 87 Закону України«Про пенсійне забезпечення»суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Однак, нормист. 87 Закону України«Про пенсійне забезпечення»не підлягають застосуванню в даному випадку, оскільки стосуються нарахованих та не виплачених сум пенсій, а в даному випадку спірним є питання нарахування і виплати пенсії пенсійним органом.

Відтак, необхідно застосувати норми ст. ст.99,100 КАС Українита залишити адміністративний позов без розгляду за вказаний вище період.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2,6,8,9-11,69-71,159-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.77,87 Закону України«Про пенсійне забезпечення», ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимир-Волинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про перерахунок та виплату надбавки до пенсії як реабілітованій особі про визнання протиправними дій суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Володимир-Волинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії як політично репресованій, згодом реабілітованої і яку було примусово переселено, в розмірі, передбаченому п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення»із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленоїст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 19.07.2016 р. з врахуванням виплачених сум.

Зобов’язати Володимир-Волинське об»єднане управління Пенсійного фонду України проводити ОСОБА_1 нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до пункту “г”статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення”в розмірі 50% мінімальної пенсії з віком, встановленої частиною першоюстатті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 19.07.2016 р. з врахуванням виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов’язує зміну чи припинення таких виплат.

В решті позовні вимоги залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: /-/ підпис.

Згідно з оригіналом.

Суддя Володимир-Волинського

міського суду                                                                            ОСОБА_2

 

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.