Версія для друку
Окрім захисту прав та інтересів людей, які звертаються до нашої організації, ми іноді змушенні відновлювати у суді свої права. Ця стаття висвітлює факти порушення права на інформацію, а також порушення суддею норм законодавства при розгляді справи.

У 2017 році громадська організація борців за справедливість звернулася до Нововолинської міської ради із запитом стосовно надання інформації про одержані доходи працівників відділу освіти. За підписом заступника начальника Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради Лакиш Ольгою Олександрівною нам було відмовлено у наданні запитуваної інформації з посиланням на те, що запитувана інформація не може вважатися публічною, а також у зв’язку з віднесенням її до конфіденційної.

Така брехня Лакиш О.О. є неправомірною, бо прямо порушує конституційне право громадської організації на інформацію, а в контексті положень ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст. 5 Закону України «Про захист персональних даних», віднесення запитуваної інформації до конфіденційної є необґрунтованим.
У відповідності до ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», незаконна відмова у наданні інформації, є підставою для притягнення до відповідальності. Тому ми підготували до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини скаргу про неправомірність дій заступника начальника Управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради Лакиш О.

Представником Уповноваженого ВРУ з прав людини було задоволено нашу скаргу та складено протокол про адміністративне правопорушення відносно Лакиш О.О. за ч. 4 ст. 212-3 КУпАП.

Згодом Лакиш О. підготовила нам відповідь на поданий раніше запит, чим відновила порушене право громадської організації на інформацію.

Крім цього протокол Уповноваженим ВРУ був направлений для розгляду до Нововолинського міського суду. Але суддя Ушаков М.М. 23 травня 2018 року прийняв постанову про закриття провадження у даній справі, у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення. (див. рішення № 165/421/18). З такою постановою судді ми не могли погодитися, оскільки, згідно ст.ст. 38, 245, 280 та 247 КУпАП, закриття провадження у справі, в зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, може мати місце лише тоді, коли у справі з’ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тобто чи не має підстав для закриття провадження у справі, передбачених п.п. 1-6 ст. 247 КУпАП. При цьому, має бути встановлено винність особи у вчиненні адміністративного правопорушення та строк, що пройшов із часу вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення.

Ці вимоги Закону суддею Ушаков М.М. дотримані не були, оскільки, як вбачається з цієї постанови, фактично не встановлено чи винна Лакиш О.О. у вчиненні інкримінованого їй проступку.

Оскільки суддя Ушаков М.М. при розгляді справи порушив норми процесуального законодавства, тобто, – порядок з’ясування обставин, що підлягають встановленню при розгляді справи, то нами підготовлено від іменні громадської організації апеляційну скаргу для скасування цієї незаконної постанови.

18 вересня 2018 року апеляційний суд Волинської області розглянув нашу скаргу, та постановив: апеляційну скаргу задовольнити, поновити строк на апеляційне оскарження, постанову судді Ушакова М.М. скасувати та прийняти нову постанову, якою визнав винною Лакиш Ольгу Олександрівну у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-3 КУпАП, а провадження в даній справі закрив. (див. рішення № 165/421/18)

Таким чином, право громадської організації на інформацію було відновлено, а також скасовано протиправне рішення судді.

Отже, залишається відкритим питання, чи понесе відповідальність суддя Ушаков М.М. за порушення норм процесуального законодавства.

З метою отримання безкоштовного правового захисту, телефонуйте нам так (03342)3-58-80 або (063)3500763. Окрім цього, ми чекаємо у своєму офісі за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Л.Горки, 10.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.