Версія для друку

З прийняттям судової реформи і набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII, почали діяти і правила щодо штрафування учасників судового процесу за відповідні порушення.

Зокрема, стаття 148 Цивільного процесуального кодексу України передбачає наступні підстави для накладення суддею штрафів на осіб, які беруть участь у справі (включно із представниками сторін):

1) невиконання процесуальних обов’язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;

2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;

3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;

4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;

5) порушення заборон, встановлених частиною дев’ятою статті 203 цього Кодексу (зокрема, щодо заборони використання портативних аудіотехнічних пристроїв, а також здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису під час врегулювання спору за участю судді).

У випадку, якщо вищезазначені порушення відбулися в перший раз, штраф накладається у розмірі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з урахуванням, що з 01.01.2018 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1762 грн., сума штрафу склала від 528 грн. 60 коп. до 5286 грн.).

До такої відповідальності було притягнуто відповідача – Приватне акціонерне товариство «Укрзахідвуглебуд» під час розгляду судових справ, де представником позивача був член громадської організації «З’єднання борців За справедливість».

У цивільних справ №№ 165/807/18 та 165/808/18 за двома позовами про стягнення заборгованості по заробітній платі, Нововолинським міським судом було задоволено заяви представника позивача про витребування документів у відповідача ПАТ «Укрзахідвуглебуд», про що судом ухвалено дві ухвали.

Оскільки ПАТ «Укрзахідвуглебуд» не виконало ухвали суду, то рішеннями Нововолинського міського суду від 05 липня 2018 року було накладено штраф у розмірі 3524 гривень (по 1762 грн. за кожне порушення).

Отже, внаслідок порушення процесуальних обов’язків відповідачем та невиконання вимог суду, наступають негативні наслідки у вигляду штрафу.

Такими рішучими діями судді Нововолинського міського суду було забезпечено належний розгляд цивільних справ, де безкоштовний правовий захист надавався громадською організацією. 

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.