Версія для друку
Доволі часто до громадської організації «Борці за справедливість» звертаються за правовим захистом люди, що втрапили на гачок спритних патрульних інспекторів, які з полосатими кийками чергують на дорогах і чатують на бідолах-водіїв.

Цього разу, 15 листопада 2018 року, до борців звернувся житель села Зоря Володимир-Волинського району Василь, у котрого декількома днями раніше на дорозі Устилуг-Луцьк-Рівне поблизу села Торчин стався інцидент з дорожніми патрульними, один з яких мало того, що вів себе неналежно, а й без достатніх на те причин склав постанову про накладення адміністративного стягнення, якою Василя притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 121, 122 КУпАП (порушення правил дорожнього руху). Причиною наче стало те, що Василь не був пристебнутий паском безпеки, чим порушив вимоги п. 2.3в Правил дорожнього руху України. Оскільки Василь жодного адміністративного правопорушення він не вчиняв, попросив надати йому правовий захист від протиправних дій та рішень посадової особи органу влади.

Вияснилося, що 10 листопада 2018 року Василь разом з пасажиром Олександром їхали з Луцька у бік Володимира-Волинського. Пасажир поблизу населеного пункту Торчин попросив Василя зупинити автомобіль, оскільки виникла життєво-біологічна необхідність. Не встигнув Василь припаркувати на узбіччі авто, як у бокове скло хтось затарабанив. Коли придивився, а там особа у поліцейській формі. Звісно, як законослухняна людина, Василь відчинив дверцята та запитав у чому ж справа такого неочікуваного візиту. Патрульний, як потім виявилося, Дмитро Ігорович Демосюк затребував документи і почувши, що не має на це підстав, заявив, що в автомобілі не горять габаритні вогні. Але вогні, як потім виявилося, горіли. Однак це не зупинило нахабного стража дорожнього порядку, тому він почав називати ще ряд причин аби скласти протокол. То бризговика немає, то скло – тріснуте. А насамкінець вчепився, що водій не був пристебнутий паском безпеки. І це тоді, коли автомобіль Василя стояв із вимкненим двигуном. На зустрічне прохання Василя надати службові документи, поліцейський вперто відмовлявся. Натомість заявив, що у випадку ненадання водійського посвідчення, він забере авто на штрафмайданчик, кинувши у грубій формі, що якби це був 2013 рік, то на Василя він би одягнув кайданки.

Проте Василь виявився не з полохливих, тому вперто вимагав від поліцая показати службові документи. Після довготривалої словесної перепалки, дані зі службового посвідчення (як згодом виявилося поліцейського СРПП №2 Луцького РВПЛВП ГУНП у Волинській області Дмитра Ігоровича Демосюка) Василеві таки вдалося переписати. Після декількох телефонних дзвінків з обох сторін, поліцейський Демосюк безсоромно озвучив 51 гривню – ту суму штрафу, на яку складатиме постанову. Василь, втомившись від психологічного тиску та неадекватної поведінки поліцейського, погрози на рахунок 2013 року, підписав постанову та з неприємним осадом рушив до Володимира-Волинського.

Ясно, оскільки будь-яких порушень правил дорожнього руху Василь не вчиняв, то постанова є незаконною. А враховуючи те, що Василь є членом громадської організації «З’єднання борців «За справедливість» та те, що його права та інтереси в грубій формі були порушені працівником поліції, громадська організація підготовила скаргу до Прокуратури Волинської області, управляння СБУ у Волинській області та запит до Луцького районного відділеннян поліції  ЛВП ГУНП у Волинській області про надання копій відеозаписів із нагрудних камер поліцейського Демосюка Дмитра та його напарника, які до речі за причини їх корткотермінового зберігання (24 дні) не були надані. А Головне управління НП у Волинській області чомусь не встановило «відомостей щодо порушення законності та службової дисципліни працівниками Луцького районного відділення поліції під час зупинки транспортного засобу…».

Через це, 19 листопада 2018 року, громадська організація від імені Василя подала адміністративний позов до Володимир-Волинського міського суду про визнання протиправними дії поліцейського Дмитра Демосюка щодо складання постанови, визнання її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. За місяць потому відбувся суд, де головуючий суддя А.А.Каліщук виніс рішення про задоволення позовних вимог Василя, тобто постанова поліції скасована (див. справа за № 154/3163/18).

Підставою для скасування наглої постанови стало те, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, відсутні безперечні докази того, що позивач вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 121 КУпАП. Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.Оскільки відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, котрі б підтверджували вчинення позивачем правопорушення та правомірність притягнення його до адміністративної відповідальності, тому суд прийшов до висновку, що постанова є не законною і підлягає скасуванню.

На здивування Василя він раптом отримав повідомлення Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби, датоване 13 лютого 2019 року. Виявляється, поліцейські скерували скасовану судом постанову до державних виконавців, які згодом відкрили виконавче провадження. І вкотре громадській організації довелося готувати клопотання про його закриття, підкріплюючи рішенням Володимир-Волинського міського суду.

Зважаючи на подібні безчинства, які дозволяють собі працівники поліції та з огляду на те, що постанова про порушення Правил дорожнього руху скасована судом, громадська організація звернулася до керівника Головного управління Національної поліції у Волинській області П.Шпиги зі скаргою на дії поліцейського Луцького районного відділення поліції ЛВПГУНП у Волинській області Дмитра Демосюка, в якій вимагає притягнути останнього до дисциплінарної відповідальності.

Через місяць керівництво волинської поліції надало наглу відповідь: «За викладеними у Вашому зверненні фактами проведено службове розслідування, в ході якого встановлено, що поліцейським сектору реагування патрульної поліції №2 Луцького районного відділення поліції Луцького відділу поліції ГУНП у Волинській області старшим сержантом Демосюком Д.І не в повній мірі дотримано вимог Інструкцій……та прийнято відповідні міри дисциплінарного впливу згідно положень Дисциплінарного статуту, а також вжито заходів щодо недопущення аналогічних порушень в подальшому»…

Про які саме міри дисциплінарного впливу йдеться – пан Шпига не розшифрував. Ось і догадайся: чи пожурили, чи пальцем покивали, а чи може Демосюка Дмитра на підвищення забрали, щоб не маячив на дорозі та не додавав клопоту своєму керівництву?

Все ж, борці добилися повної відповіді, надійшла лише в травні 2019 року, з якої стало відомо, що на підставі звернення Василя та наказу начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області П. Шпиги було призначено повторне службове розслідування з врахуванням рішення суду про скасування постанови. За неналежне виконання службових обов’язків поліцейському Демосюку Дмитру оголошено зауваження. Також за неналежне виконання службових обов’язків, що призвело до порушення вимог Закону України «Про дисциплінарний статут Національної поліції України», посадових інструкцій та виразилося у неналежному контролі за підлеглим, старший лейтенант поліції Марушко Ігор Володимирович (напарник Демосюка Дмитра), отримав попередження про необхідність дотримання службової дисципліни.

Чи можна надіятися, що внаслідок такого притягнення працівників поліції до відповідальності, останні будуть дотримуватися службових обов’язків та вимог чинного законодавства?

Якщо Вам потрібний безкоштовний правовий захист, телефонуйте (03342)3-58-80 або (063)3500763, приходьте вул. Л.Горки, 10 м. Володимир-Волинський.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.