Версія для друку
У березні 2019 року до відокремленого підрозділу громадської організації З’єднання борців «За справедливість» у Волинській області звернувся мешканець Володимира-Волинського Роман Л., надав для ознайомлення протокол про порушення митних правил №1001/20500/19 від 05 березня 2019 року, складеного представниками Волинської митниці при перетині ним державного кордону, та чеки на придбання товару для власних потреб.

Підставою для складання протоколу стало те, що 05 березня близько 21 год. 46 хв. в зону митного контролю в напрямку України в’їхав транспортний засіб Романа, котрий для проходження митного контролю обрав смугу руху «зелений коридор». Під час проходження огляду працівник митниці встановив, що у багажному відділенні автомобіля крім двох шин, Роман перевозив одяг у кількості 77 одиниць, який згідно цінників на ярликах коштував 2579 євро (78434,39 грн.), що перевищує неоподатковану норму ввезення для громадян. Таким чином Роман, на думку митника, порушив порядок проходження митного контролю, тобто намагався нелегально провезти товар, що підлягав письмовому декларуванню та оподаткуванню митними платежами. Зважаючи на це, товар у Романа вилучено. А протокол з ознаками порушення митних правил, передбачених статтями 471, 472 Митного кодексу України, скерований до Любомльського районного суду для розгляду.

Не очікуючи рішення суду, Роман звернувся до громадської організації з проханням проаналізувати протокол, документи на придбання одягу та надати безкоштовну правову допомогу у складанні процесуальних документів до суду.

Під час спілкування з Романом вияснилося, що митник при складанні протоколу не врахував пояснення Романа про те, що він не мав на меті приховати товар від декларування, заявивши про це усно митнику та надавши документи. У відповідь Роману заявлено, що «зелений коридор» не передбачає письмового декларування товару. Крім того у протоколі, на думку Романа, вказано завищений розмір вартості товару, оскільки в чеках на його придбання стояла сума -1179 злотих, що в еквіваленті до гривні 8335,53 грн.

Борці за справедливість, допомогли скласти належні заяви до Любомльського районного суду,  детально описали подію того березневого вечора. Разом з тим, до суд було подано перекладені чеки на товар та письмові пояснення особи, яка разом з Романом рухалася у автомобілі. У поясненні Роман просив Феміду ретельно розглянути усі деталі, проаналізувати зміст протоколу, повернути товар та прийняти постанову, якою визнати його винним у вчиненні правопорушення, лише передбаченого ст.471 МК України (проходження митного контролю через “зелений коридор” товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України), а провадження за ст.472 МК України (недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України) закрити за відсутністю складу порушення митних правил.

12 квітня 2019 року відбувся судовий розгляд, який завершився постановою про задоволення вимог Романа. Суд, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, ознайомившись із наданими Романом документами на придбаний товар, заслухавши представника митниці встановив, що під час митного контролю Роман заявив про переміщувані товари і пред’явив їх для митного контролю, що дає підстави для висновку про усне декларування. Письмова митна декларація йому не надавалася. Крім того, за умови усного декларування товарів під час проходження митного контролю на «зеленому коридорі» і ненадання можливості зі сторони працівника митного органу заповнити письмову декларацію немає підстав для кваліфікації дій особи додатково за ст.472 МК України, оскільки відсутні підстави для висновку щодо факту недекларування товарів. Отже, суд за вищезгаданою статтею проваджнення по справі закрив за відсутністю в діях Романа складу порушення митних правил, вилучені товари постановив повернути Роману, а за порушення ст.471 МК України наклав штраф у суму 1700 гривень.

Ст. 472 МК України – Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов’язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, – тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.

В цьому випадку, якби водія було притягнуто до відповідальності за ст. 472 МК України, то йому грозило платити штраф у розмір 2579 євро з конфіскацією товару.

Ця справа вкотре доводить, що де в справі є борці за справедливість, справедливість буде! До речі, це не перша судова справа, де однією із сторін процесу виступає орган державної влади – митниця. Це при тому, що суд у більшості випадків, де нема борців за справедливість, не приймає бік тих, кого митниця вирішує покарати за порушення митних правил. Тому, коли хтось із вас потрапив в подібне становище, звертайтеся до правників відокремленого підрозділу громадської організації З’єднання борців «За справедливість» у Волинській області. Тут ретельно вивчать вашу проблему та безкоштовно допоможуть в оформленні усіх необхідних документів.

Якщо Вам потрібний безкоштовний правовий захист, телефонуйте (03342)3-58-80 або (063)3500763, приходьте вул. Л.Горки, 10 м. Володимир-Волинський.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.