Версія для друку
Серед нас живуть люди з досить-таки цікавою та непростою біографією. Особливо ті, хто за часів радянщини не міг змиритися з тотальним комуністичним режимом. Незважаючи на національність та місце проживання.

Саме з подібною біографією до громадської організації З’єднання борців «За справедливість» за правовою допомогою звернувся житель Львівської області, реабілітований Микола С. Його проблема полягала у тому, що Пенсійний фонд не здійснював доплату до пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, яка передбачена п. «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Уродженець Ростовської області, росіянин за національністю, проживав та працював оператором стічних вод на Львівській залізниці. Проживав у Львові. Арештували Миколу у 1982 році, інкримінуючи йому антирадянську пропаганду та агітацію. Судовою Колегією по кримінальних справах  Львівського обласного суду засуджено його за статтею 1871 КК УРСР «Поширювання завідомо неправдивих вигадок, що порочать радянський державний і суспільний лад» до 2-х років 6-ти місяців позбавлення волі у ВТК загального режиму. До речі, уперше в Україні ст. 1871 була застосована проти В.Чорновола – за збірку матеріалів про репресованих шестидесятників.

Термін Микола С. відбував в Черкаській області у таборі політичних в’язнів до 1985 року. Пізніше направлений в заслання до Тюменської області.

Після відбування покарання Микола повернувся на Львіщину, де понині проживає в одному із сіл Радехівського району.

Коли вищезгадана стаття Кримінального кодексу втратила силу та прийнято Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» на підставі довідки Львіської прокуратури 30 січня 1992 року Микола С. реабілітований. 08 серпня 2005 року йому видано посвідчення реабілітованого.

Будучи на пенсії, Микола дізнався про те, що пенсійний фонд зобов’язаний здійснювати доплату до пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а не 54,40 гривні, як це передбачає постанова КМУ від 16 липня 2008 року №654. До слова саме ця постанова стала панацеєю для Пенсійного фонду України, незважаючи на те, що закон має вищу силу.

Починаючи із 2008 року Микола розпочав своє ходіння по муках, оббиваючи кабінети Пенсійного фонду на місцевому рівні: Радехівського відділу та Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області. Проте там твердо стояли на своїх позиціях та вперто кивали на урядовий документ.

Дізнавшись на початку 2018 року з інтернету про існування громадської організації З’єднання борців «За справедливість» та ознайомившись з рядом її публікацій на сайті відносно відновлення справедливості для реабілітованих, Микола С. спершу зателефонував, а після спілкування з правником громадської організації відіслав копії документів з описом ситуації, в яку він потрапив.

Правники громадської організації, детально вивчивши багаторічну переписку реабілітованого із різноманітними органами та установами, підготували ряд звернень та запитів, а пізніше – позов до Львівського окружного адміністративного суду.

Суд розглянувши позовну заяву, задовольнив клопотання про звільнення від сплати судового збору Миколу С. а за результатами розгляду цієї справи прийнято рішення, яким визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду заяви позивача від 17 лютого 2018 року про виплату надбавки до пенсії як реабілітованому та потерпілому від політичних репресій, а також, зобов’язано дане управління розглянути заяву з врахування правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Проте Пенсійний фонд у відповідь вирішив не здаватися без бою та розпочав процедуру оскарження судового рішення. Його мета була наступна – затягнути процес та виграти час.

У цей же час Микола С. викликається до місцевого управління Пенсійного фонду з приводу написання заяви. Якої, про що, навіщо – Микола С. так і не зміг пояснити правнику громадської організації.

Звісно, такий поворот подій аж ніяким чином не влаштовував не лише Миколу С., а й правників громадської організації, тому готується та подається повторна позовна заява до Львівського окружного адміністративного суду, в якій Микола С. просив Феміду визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області  та зобов’язати дану установу здійнити перерахунок доплати дло пенсії в розмірі 50% (748 грн.) мінімальної пенсії за віком. Мотивували це тим, що відповідач мав би застосовувати положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» як нормативно-правовий акт вищої юридичної сили, тоді як Постанова Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654, звужує розмір сум, що підлягають виплаті реабілітованим громадянам та суперечить вказаному закону.

19 квітня 2019 року суд розглянув дану заяву та виніс рішення в користь позивача: визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати надбавки до пенсії як реабілітованій особі в розмірі передбаченому п. г ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із розрахунку 50% (748 грн.) мінімальної пенсії за віком, встановленої ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату Миколі підвищення до пенсії відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 50% (748 грн.) мінімальної пенсії за віком встановленої частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 18.09.2018 року з урахуванням виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов’язує зміну чи припинення таких виплат.

Мораль у цій історії одна: те, що зобов’язані виконувати чиновники, довелося відновлювати борцям за справедливість.

Ця справа вкотре доводить, що де в справі є борці за справедливість, справедливість буде! До речі, це не перша судова справа, де однією із сторін процесу виступає орган державної влади – пенсійний фонд. Це при тому, що суд у більшості випадків, де нема борців за справедливість, не приймає бік тих, кого пенсійний фонд ущемляє. Тому, коли хтось із вас потрапив в подібне становище, звертайтеся до правників відокремленого підрозділу громадської організації З’єднання борців «За справедливість» у Волинській області. Тут ретельно вивчать вашу проблему та безкоштовно допоможуть в оформленні усіх необхідних документів.

Якщо Вам потрібний безкоштовний правовий захист, телефонуйте (03342)3-58-80 або (063)3500763, приходьте вул. Л.Горки, 10 м. Володимир-Волинський.

 

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.