Версія для друку

Змінюються президенти,оновлюється парламент, ліквідовується відомства та йдуть у відставку міністри. Ось тільки корупційна система залишається незмінною: як замовлялися перевірки своїх опонентів або конкурентів, так й надалі замовляються. І найголовніше, що для зведення рахунків залучаються державні служби, завдання яких полягає у дотриманні законності та правопорядку.

А щоб не бути голослівними, розпочнемо із дати -17 жовтня 2018 року – першого та останнього візиту інспекційної групи, котра прибула у складі трьох осіб на територію приватного обійстя підприємця, голови ради відокремленого підрозділу громадської організації З’єднання борців «За справедливість» у Волинській області Василя Згоранця за адресою село Зоря Володимир-Волинського району.

Але на той час Василя Згоранця на місці не було, а ті декілька осіб, які момент прибуття перевіряючих перебували на приватній території та поблизу господарських приміщень підприємця, просто подалися геть.

Про те, що навідалася інспекційна перевірка, Василь Згоранець дізнався лише 26 жовтня із листа Управління Держпраці у Волинській області. Окрім листа надсилався ще й акт перевірки, в якому зазначено , що інспектор вищезгаданої установи Олена Полозкова, старший оперуповноважений Володимир-Волинського відділу поліції Дмитро Родзенюк та Тарас Диль (як пізніше з’ясувалося юрист ТОВ «П’ятидні») намагалися провести інспекційну перевірку на предмет дотримання законодавства про працю підприємцем Василем Згоранцем. До акту, якщо вірити його змісту, докладалася письмова вимога, проте чомусь Василеві Володимировичу її не надіслали. Або забули, або не вважали за потрібне.

30 жовтня Василь Згоранець надсилає до Державної служби з питань праці України та Управління Держпраці у Волинській області заперечення на зміст складеного акту та заяву про проведення у нього перевірки дотримання законодавства про працю за його власним бажанням. Окрім цього, подав запит про надання інформації відносно усіх документів, які являються підставою для перевірки, підставою перебування у складі інспекційної групи представника правоохоронних органів та невідомої особи ,приналежність транспортного засобу, наявність фотовідеофіксації перевірки та місце складання акту.

01 листопада Василю Згоранцю надійшла відповідь, в якій повідомлено, що 06 листопада відбудеться розгляд справи про притягнення його до фінансової відповідальності через не допуск до інспекційного відвідування. У день розгляду представник Василя подав клопотання про відтермінування дати розгляду на 13 листопада та про ознайомлення з матеріалами справи з наданням їх копій. Заступник начальника Управління Держпраці Юрій Бондарчук лише надав можливість ознайомитися з матеріалами справи, пішов назустріч з перенесенням дати розгляду, проте копій заявнику не надав, мотивуючи тим, що це є власністю Управління Держпраці.

12 листопада представник Василя Згоранця, завдяки зібраній додатковій інформації, провів власні оперативно-пошукові заходи, вийшовши на особистий контакт з Тарасом Дилем на території адміністративного приміщення ТОВ «П’ятидні». Як з’ясувалося у ході зустрічі, Тарас Диль працює у цьому товаристві юристом. Під час спілкування представнику Згоранця вдалося дізнатися, що 17 жовтня до Диля зателефонував працівник поліції Дмитро Родзенюк та повідомив про те, щоб він своїм власним транспортом доставив із Володимира-Волинського перевіряючих, тобто його особисто та інспектора Управління Держпраці Олену Полозкову до села Зоря, де проживає та здійснював на той час підприємницьку діяльність Василь Згоранець. Про мету перевірки Диль не знав, саму процедуру не бачив, як і людей, які, за твердженнями інспектора Управління Держпраці, перебували на території господарських приміщень. Сам же акт перевірки виготовлявся у приміщенні відділу поліції. Окрім цього Тарас Диль повідомив, що по дорозі назад інспекційна група відвідала ТОВ «АІС АГРО», де пробула декілька хвилин. Акту не складала. Витрати на бензин йому ніхто не відшкодовував.

13 листопада  представник Василя Згоранця прибув до Управління Держпраці у Волинській області, надавши додаткові письмові пояснення щодо відсутності підстав накладання штрафу, оскільки у період з 01 жовтня по 17 жовтня підприємець Василь Згоранець не використовував найману працю, відповідно не укладав трудові угоди або договори цивільно-трудового характеру. Додатково акцентуючи свою увагу на присутність у діях інспекційної групи ознак корупційних діянь, оскільки між ТОВ «П’ятидні» та Василем Згоранцем є земельний спір, і вищезгадане товариство має на меті знищити його підприємницьку діяльність. Це доводить присутність на перевірці юриста Тараса Диля на власному транспорті.

Представником Згоранця зафіксовано той факт, що постанова про накладання штрафу заздалегідь заготовлена та ще до початку розгляду справи перебувала на письмовому столі кабінету. Заступник начальника Управління Держпраці Юрій Бондарчук без вивчення пояснень та наданих фактів, без надання копій документів підписав постанову про накладання штрафу в розмірі 372, 3 тисячі гривень за недопущення до перевірки, заявивши при цьому, що в разі незгоди із прийнятим рішенням Василь Згоранець може звернутися до суду. При цьому наголосив, що у випадку не притягнення Василя Згоранця до відповідальності у нього настануть негативні наслідки.

27 листопада Василь Згоранець отримує відповіді на заперечення та запит, де вказано на часткову відмову у наданні документів. Після цього у грудні представник Василя Володимировича звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з проханням визнати протиправною та скасувати постанову про накладання штрафу, витребувати копії документів, викликати та допитати свідків – Тараса Диля, Олену Полозкову, Дмитра Родзенюка та заступника начальника Управління Держпраці Юрія Бондарчука.

Суддя Каленюк Ж.В. заяву прийняла до розгляду, призначила судовий розгляд, зобов’язала представників відповідача надати заявлені позивачем документи та викликала заявлених свідків.

У ході судового засідання спершу допитано інспектора Управління Держпраці Олену Полозкову, котра не знає, кого вона знайомила з документами на перевірку, не знає особу Диля, як і особу Василя Згоранця, з ким спілкувалася винятково по телефону. На запитання представника позивача відносно мети та причини перевірки, Олена Полозкова повідомила, що виконувала вказівку свого керівництва. Проте не могла пояснити, чому в направленні на перевірку відсутнє прізвище представника правоохоронних органів та підстави залучення оперуповноваженого Родзенюка до перевірки.

Додатково заявила, що передумовою інспекційної перевірки стало звернення правоохоронних органів. Як з’ясувалося у ході вивчення у суді отриманих документів, 21 вересня 2018 року виник конфлікт на грунті неприязних відносин між Василем Згоранцем як підприємцем та В’ячеславом Малюхом – інженером ТОВ «П’ятидні». 29 вересня Малюх звертається до правоохоронних органів з приводу використання Василем Згоранцем найманої праці без реєстрації трудових відносин. Ті у свою чергу адресували матеріали до Управління Держпраці у Волинській області.

Оперуповноважений Дмитро Родзенюк повідомив суду, що Тараса Диля знає особисто, тому попросив завезти інспектора праці на перевірку. Хоча, як зазначив, не знав, що Диль працює в ТОВ «П’ятидні» на посаді юриста. Разом з тим не міг пояснити, в чому полягала його місія під час перевірки, якими правовими актами регламентується його участь у подібних заходах, йому невідомі особи, що перебували на приватній території Василя Згоранця.

12 березня 2019 року суд, заслухавши обидві сторони процесу, взявши до уваги пояснення свідків, надавши правову оцінку діям відповідача, встановивши обставини спірних відносин, дійшов висновку, що «відповідач діяв необґрунтовано, нерозсудливо та упереджено, із помилковим застосуванням норм права щодо залучення працівника правоохоронних органів. Таким чином постанова про накладення штрафу з підстав створення позивачем перешкод у проведенні перевірки з питань виявлення порушень – фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору – не може вважатися правомірною, а тому рішення у цій частині необхідно прийняти на користь позивача, а не владного суб’єкта». Тим самим суд визнав протиправною та скасував постанову Управління Держпраці у Волинській області про накладання штрафу уповноваженими особами від 13 листопада 2018 року. Окрім цього, на користь позивача Василя Згоранця за рахунок бюджетних коштів стягнуто судові витрати в сумі 3723 гривні.

Судове рішення вступило у законну силу, оскільки Управління Держпраці у Волинській області його не оскаржувало.

Готуючи дану публікацію, не ставилося за мету засумніватися у професійності вищезгаданих осіб. Вони, як виявилося, виконували свою роботу по чиїсь вказівці. Правду про причину знають тільки вони, про мету – догадався й відповідач. Але силами представників громадського організації З’єднання борців «За справедливість» ось таку замовну перевірку, її фігурантів вдалося вивести на чисту воду Як і те, що незаконно накладлений штраф у 372, 3 тисячі гривень не довелося сплачувати.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Shift + Enter щоб повідомити нас.